Akne Bakımı

Akne Bakımı

Çok sık karşılaştığımız cilt hastalıklarından birisi olan akne, çoğunlukla ergenlik döneminde başlar ve tedavi edilmediği takdirde kalıcı izler bırakabilir. Cildin yağ oranı bakımından yüksek olan yerlerinde çıkar ve deride kırmızı sivilce, siyah nokta şeklinde kendini gösterir. Genellikle ergenlik çağında; 12-18 yaş arasında ortaya çıksa da, hem kadınlarda hem erkeklerde her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Toplumda görülme sıklığı yüzde 80′ in üzerindedir. Ergenlikte cilt altındaki yağ miktarı artar ve yağ bezleri bozulur. Ciltte iltihaplı ve kızarmış şişlikler ortaya çıkmaktadır. Yüz, göğüs, sırt, boyun ve omuz bölgesinde daha çok görülür. Özellikle yüz bölgesindeki sivilceler, tedavi edilmediği takdirde iz şeklinde kalır ya da hayat boyunca devam edebilir. Bu da fiziksel görüntünün bozulmasına yol açar ve kişinin psikolojisini olumsuz bir şekilde etkiler.

Tıkalı gözenekler (siyah ve beyaz noktacıklar), kırmızı kabarcıklar, iltihaplı kabarcıklar ve derinin alt tabakalarında kistleri seyreden bir hastalıktır. Ergenlik döneminde birçok kişide sivilce vardır. En sık yüz bölgesinde görülür. Yüzün alın ve yanak kısımlarında daha yoğundur. İkinci olarak sırt ve göğüs bölgesinde görülür.

Akne Nasıl Yapılır?

Akne ne, akne oluşumunu tetikleyen sebepleri belirlemek ve bu nedenlere yönelik olarak bir yöntem tespit ederek başlanır. Bireyin cilt yapısına göre uygulanacak yöntem değişiklik gösterir. Dolayısıyla kişiye özel tedavi yöntemleri uygulanır.

Tags: